Logo Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach
Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach, w Polsce, sytuacja kobiet na rynku pracy po urodzeniu dziecka jest bardzo trudna. Pojawia się wtedy mnóstwo problemów.

Często już podczas poszukiwania pracy, gdyż wielu pracodawców uważa, że zatrudnianie kobiety mającej małe dziecko jest obarczone wysokim  ryzykiem. Jak wiadomo dziecko wymaga wiele uwagi, opieki i poświęcenia. W związku z tym, pracodawcy obawiają się, że zatrudnią osobę, która przez swoją sytuację życiową nie będzie w stanie wywiązywać się rzetelnie ze swych obowiązków.

Naszym zdaniem jest to stereotyp, ponieważ przy odpowiedniej wiedzy, umiejętności organizacji czasu, możliwym jest pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem – wystarczy chcieć. Niestety w naszym kraju, młode Mamy nie mogą liczyć na zbyt dużą pomoc w tym zakresie. Dlatego właśnie powstał projekt „GPS dla rodziny”.

Realizacja projektu przewidziana jest na okres : 01.03.2012 – 31.03.2015, na terenie województwa zachodniopomorskiego. W związku z tym w sierpniu bieżącego roku ruszył nabór młodych Mam do projektu. Informacje na jego temat uzyskać będzie można we wszystkich Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonujących na terenie powiatu polickiego  (OPS Police, OPS Dobra, GOPS Kołbaskowo i OPS Nowe Warpno), w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a także w Powiatowym Urzędzie Pracy. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu: www.gpsdlarodziny.pl.

Dodatkowym rozwiązaniem powstałym z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest tak zwany „streetworking”. Polega on na wysłaniu bezpośrednio w teren pracownika socjalnego zwanego  „GPSikiem”, którego zadaniem będzie informowanie młodych Mam o istnieniu, zaletach i celach projektu, a także zachęcanie ich do udziału w nim. „GPSik” zostanie wysłany na teren każdej gminy w powiecie polickim. Osobom zainteresowanym udzieli wszelkich informacji, dostarczy materiały promujące projekt, które przybliżą zakres działań instytucji rynku pracy i opieki społecznej z terenu powiatu polickiego. Będą to między innymi Przewodniki dla rodziny z mapą, w których zamieszczono dane teleadresowe instytucji świadczących usługi dla rodzin. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie znacznie ułatwi dotarcie do szerszego grona osób, do których projekt jest adresowany.

Serdecznie zapraszamy wszystkie Mamy do udziału w projekcie!